Hol kommune

Nasjonalparkkommunen

  Kontrast   English    Kart   Nettstedskart   Tekststørrelse   Kontakt oss

Om kommunen

Velkommen til Hol

Generell informasjon

Hol kommune er en nasjonalparkkommune, og Geilo er nasjonalparklandsby. Kommunen er en av landets største turistkommuner der Geilo er største tettsted. På Geilo ligger kommunens servicetorg. Vi har et rikt og aktivt kulturliv med mange lag og foreninger.Flott og variert natur med utallige tilbud sommer som vinter.

Kommunen har full barnehagedekning og gode barneskoler/ungdomsskole. Det er to rene barneskoler og en barne- og ungdomsskole i kommunen. I tillegg finnes det en skole som er lokalisert på Geilomo Barnesykehus, og er en spesialskole for barn med astma og allergiplager. Norges Toppidrettsgymnas (NTG) har egen skole i tilknytning til Geilohallen. Det er fem kommunale og to private barnehager i kommunen.

Hol kommune er en typisk fjellkommune, der 91 % av arealet ligger over 900 meter over havet.

Den største næringen - ved siden av turisme, har vært produksjon av verktøy. Geilo har hatt lang tradisjon på å lage kvalitetsverktøy, bestikk og kniver. Landbruk er også en viktig næring som gir verdiskaping, sysselsetting og pleie av kulturlandskap. Det er husdyrhold med kyr, geiter, sau og gris.

 

Hvordan komme seg hit?

Hol kommune ligger i hjertet av sør-Norge, med gode forbindelser både med bil, bane og buss. Fra Geilo er det ca. 25 mil til både Oslo og Bergen, og alle rutegående persontog stopper på stedet.

 

Kommunevåpenet

 

Kommunevåpenet for Hol kommune er tegnet av Trond Andersson og godkjent ved Kgl. res. 5. juli 1991.

Det er sterke tradisjoner som ligger til grunn for valget av kommunevåpen. Hol var en av de fremste ljåssmedbygdene i landet. Jernet var med og skapte aktivitet og velstand i bygdene.

De tre amboltene symboliserer smedkunsten og industrien i bygdelagene i Hol.

Slik har vi det i Hol 2016

Hol kommune er medlem i LVK

Landssamanslutninga av Vasskraftkommunar (LVK) sin hovedoppgave er å ivareta medlemskommunenes interesser i saker om kraftutbygging. LVK er partipolitisk nøytral - og tar ikke stilling for eller mot vannkraftutbygging.

Kommuner som vertsskap for kraftutbygging Organisasjonen bistår kommunene som er vertskap for kraftutbygging i energipolitiske spørsmål. LVK gir faglig og juridisk bistand i spørsmål om ny-utbygging, opprusting/ utvidelse av eksisterende verk, hjemfall, revisjon av vilkår, skatte- og avgiftsspørsmål, konsesjonskraft og kraftomsetning. Spørsmålene krever en betydelig spesialkompetanse som kommunene enkeltvis ikke kan vise overfor utbyggere og offentlige myndigheter.

Landssamanslutninga av vasskraftkommunar - hjemmeside

 

Ansatte

Sentraladministrasjonen 

Rådmann

Ole Johnny Stavn

Telefon: 32 09 21 00

Epost: postmottak@hol.kommune.no

 

Beredskap

Espen Bille-Larsen

Telefon: 3209 2136

Mobil: 9598 0043

Epost: Espen.Bille-Larsen@hol.kommune.no

 

Økonomi

 

Solveig Endrestøl

Økonomisjef

Telefon 32092184

Epost: Solveig.Endrestol@hol.kommune.no

 

Kjell Grønnerød

IT-konsulent

Telefon 3209 2145

Epost: Kjell.Gronnerod@hol.kommune.no

 

Anita Pedersen

IT-konsulent

Telefon 3209 2148

Epost: Anita.Pedersen@hol.kommune.no

 

Jorun Kleppo

Fullmektig

Telefon 3209 2180

Epost: Jorun.Kleppo@hol.kommune.no

 

Camilla L. Brusletto

Konsulent

Telefon 3209 2113

Epost: Camilla.Brusletto@hol.kommune.no

 

Laila Simonsen

Konsulent

Telefon 3209 2182

Epost: Laila.Simonsen@hol.kommune.no

 

Anita Hagen Grøtt

Konsulent

Telefon: 3209 2167

Epost: Anita.Hagen.Grott@hol.kommune.no

 

 

Personalkontoret 

 

Olav Strømsvåg

Personalsjef

Telefon 3209 2103

Epost: Olav.Stromsvag@hol.kommune.no

 

Erling Simonsen

Personalkonsulent

Telefon 3209 2111

Epost: Erling.Simonsen@hol.kommune.no

 

 

Plan og utvikling

 

Trond B. Augunset

Leder

Telefon 9006 6256

Epost: Trond.Berthelsen.Augunset@hol.kommune.no

 

Jan Are Gildestad

Kommuneplanlegger

Telefon: 3209 2107

Epost: Jan.Are.Gildestad@hol.kommune.no

 

Annette Karterud

Kommuneplanlegger

Telefon: 3209 2124

Epost: Annette.Karterud@hol.kommune.no

 

Liv L. Sundrehagen

Planlegger

Epost: Liv.Sundrehagen@hol.kommune.no

 

Guttorm Edman Jørgensen

Arealplanlegger

Epost: Guttorm.Edman.Jorgensen@hol.kommune.no

 

Line Ramsvik

Nasjonalpark-koordinator

Telefon 3209 2139

Mobil: 9713 2383

Epost: Line.Ramsvik@hol.kommune.no

 

Espen Bille-Larsen

Næringsrådgiver

Telefon: 3209 2136

Mobil: 9598 0043

Epost: Espen.Bille-Larsen@hol.kommune.no

 

Ola Hassel

Grunneiendommer

Telefon 3209 2104

E-post: Ola.Hassel@hol.kommune.no

 

Torkil Bratberg Dokk

Utmarksrådgiver

Telefon 3209 2144

E-post: Torkil.Bratberg-Dokk@hol.kommune.no

 

Kjell Mykkeltvedt

Miljøvernleder

Telefon: 3209 2119

Epost: Kjell.Mykkeltvedt@hol.kommune.no

 

Sigurd Dahle

Jordbrukssjef

Telefon 3209 2125

Epost: Sigurd.Dahle@hol.kommune.no

 

Håvard Holeplass

Fagkonsulent

Telefon 3209 2117

Epost: Havard.Holeplass@hol.kommune.no

 

Ragnar J. Haga

Skogbrukssjef

Telefon 3209 2153

Epost: Ragnar.J.Haga@hol.kommune.no

  

Ola Tore Kirkeluten

Byggesaksbehandler

Epost: Ola.Tore.Kirkeluten@hol.kommune.no

 

Odd Arild Etterlid

Byggesaksbehandler

Epost: Odd-Arild.Etterlid@hol.kommune.no

 

Liv A. Lunder

Byggesaksbehandler (mandager og tirsdager)

Epost: Liv.A.Lunder@hol.kommune.no

 

Kolbjørn Bakken

Byggesaksbehandler (sommer)

Epost: Kolbjorn.Bakken@hol.kommune.no

 

 

Fellestjenester

 

Ola Hassel

Konstituert leder

Telefon32092104

Epost: Ola.Hassel@hol.kommune.no

 

Maria Moe Grevsgård

Leder (permisjon)

Telefon 3209 2114

Epost: Maria.Moe.Grevsgard@hol.kommune.no

 

Marlene Brusletten

Daglig leder frivilligsentralen

Telefon 9598 0040

Epost: holfrivilligsentral@hol.kommune.no

 

Ellen Palmstrøm

Servicevert

Telefon 3209 2100

Epost: Ellen.Palmstrom@hol.kommune.no

 

Inger Farstad Ellseth

Servicevert

Telefon 3209 2100

Epost: Inger.Ellseth@hol.kommune.no

 

Gerd Elisabeth Fossly

Servicevert

Telefon 3209 2100

Epost: Gerd.Fossly@hol.kommune.no

 

Bjørg Myrestøl

Servicevert

Telefon 3209 2100

Epost: Bjorg.Myrestol@hol.kommune.no

 

Unn Merethe Olsen

Sekretær

Telefon 3209 2185

Epost: Unn.Merethe.Olsen@hol.kommune.no

 

May Britt Vasby

Sekretær

Telefon: 3209 2163

Epost: May.Britt.Vasby@hol.kommune.no

 

Bodil Kristiansen

Sekretær

Telefon: 3209 2126

Epost: Bodil.Kristiansen@hol.kommune.no

 

Gerda Sleeking-Rozendaal

Sekretær

Telefon: 3209 2160

Epost: Gerda.Sleeking-Rozendaal@hol.kommune.no

 

Henriette Mugås

Sekretær

Telefon 3209 2154

Epost: Henriette.Mugas@hol.kommune.no

 

Charlotte Karlsen

Rådgiver juss

Telefon: 9598 0921

Epost: Charlotte.Karlsen@hol.kommune.no

 

Else Karin Berg Tafjord

Innkjøpskoodinator kommunene i Hallingdal

Telefon 9079 1351

Epost: Else.Karin.Berg.Tafjord@hol.kommune.no

 

Helse og omsorg

 

Borghild Moen

Helse- og omsorgssjef

Telefon: 3209 2341

Mobil: 9705 8804

Epost: Borghild.Moenl@hol.kommune.no

 

Vesla Sedal

Kontorsjef

Telefon: 3209 2340

Epost: Vesla.Sedal@hol.kommune.no

 

Astri Haraldseide

Sekretær / systemansvarlig Gerica

Telefon: 3209 2343

Astri.Haraldseide@hol.kommune.no

 

Gjermund Holtan

Systemansvarlig Gerica

Epost: Gjermund.Holtan@hol.kommune.no

 

Martin Korsnes

Fagkonsulent

Telefon: 3209 2344

Mobil 9764 0082

Epost: Martin.Korsnes@hol.kommune.no

 

Inger Cecilie Ødegård

Saksbehandler tiltaksteam

Mobil 4803 0253

Epost: Inger.Cecilie.Odegard@hol.kommune.no

 

Berit Neslein

Leder i koordinerende enhet

Mobil 9598 0492

Epost: Berit.Neslein@hol.kommune.no

 

Geir Strømmen

Kommuneoverlege

Telefon: 3209 2139

Mobil: 458 80251

Epost: Geir.Strommen@hol.kommune.no

 

Avdelingsledere helse og omsorg

 

Jane Suzanne Daykin

Avdelingsleder psykisk helse

Mobil 9598 0035

Epost: Jane.Suzanne.Daykin@hol.kommune.no

 

Iris Bjørnsdottir

Avdelingsleder fysio/ergo

Mobil 9328 1386

Epost: Iris.Bjørnsdottir@hol.kommune.no

 

Hege Isungset

Avdelingsleder helsestasjon

Telefon 3209 2265

Mobil 9598 0488

Epost: Hege.Isungset@hol.kommune.no

 

Randi Lia Bille-Larsen

Avdelingsleder legetjenesten

Telefon 3209 2261

Mobil 9598 0477

Epost: Randi.Lia.Bille-Larsen@hol.kommune.no

 

Gry Katrine Kirkeluten

Avdelingsleder Høgehaug bo- og behandlingssenter

Telefon 3209 2214

Mobil  9761 2318

Epost: Gry.Katrine.Kirkeluten@hol.kommune.no

 

Jens Simonsen

Avdelingsleder Geilotun bo- og behandlingssenter

Telefon 3209 2309

Mobil 4022 2654

Epost: Jens.Simonsen@hol.kommune.no

 

Randi Keil Michelsen

Avdelingsleder hjemmetjenesten

Mobil 9598 0049

Epost: Randi.Keil.Michelsen@hol.kommune.no

 

Jane Suzanne Daykin

Avdelingsleder miljøterapitjenesten

Mobil 9598 0035

Epost: Jane.Suzanne.Daykin@hol.kommune.no

 

 

Kultur og oppvekst

 

Inger-Lise Blakstad

Kultur- og oppvekstsjef

Telefon: 3209 2192

E-post: Inger-Lise.Hoger.Blakstad@hol.kommune.no

 

Eli Grimsgård Kleven

Rådgiver økonomi

Telefon: 3209 2193

E-post: Eli.Kleven@hol.kommune.no

 

Inger Grostølen

Rådgiver barnehage

Telefon: 9598 0472 / 3209 2194

Epost: Inger.Grostolen@hol.kommune.no

 

Camilla Hellesvik

Rådgiver barnehage

Telefon: 3209 2194

E-post: Camilla.Hellesvik@hol.kommune.no

 

Jon Opsahl

Avdelingsleder kulturavdelingen

Telefon: 3209 2196

E-post: Jon.Opsahl.Sletto@hol.kommune.no

 

Hege Espeli

Sekretær

Telefon: 3209 2191

E-post: Hege.Espeli@hol.kommune.no

 

Liv Skogheim Lindestad

Sekretær

Telefon: 3209 2190

E-post: Liv.S.Lindestad@hol.kommune.no

 

Grete Tandberg Fosshagen

Rådgiver skole/kultur

Telefon: 3209 2172

Mobil: 9717 6173

Epost: Grete.Tandberg.Fosshagen@hol.kommune.no

 

 

Teknisk etat

 

Arild Øystese Hansen

Teknisk sjef

Telefon 3209 2175

Mobil: 90415929

Epost: Arild.Oystese.Hansen@hol.kommune.no

 

Brann- og feietjenesten

Pål Bjerke

Brannsjef

Mobil: 9714 6280

Epost: Pal.Bjerke@hol.kommune.no

 

Marius Hagebø

Feier – bolig

Mobil: 9485 1736

Epost: Marius.Hagebo@hol.kommune.no

 

Helge Erik Tingstad

Feier – fritidsboliger

Mobil:   9598 0031

E-post: Helge.Tingstad@hol.kommune.no

 

Rune Berg

Feier – fritidsboliger

Mobil:  9166 6840

E-post: Rune.Berg@hol.kommune.no

 

Kolbjørn Bakken

Branninspektør

Epost: Kolbjorn.Bakken@hol.kommune.no

 

Eiendomsavdelingen


Jan Inge Valdersnes

Eiendomssjef

Telefon: 3209 2165

Mobil:  9751 5425

E-post: Jan.Inge.Valdersnes@hol.kommune.no

 

Tom Furuseth

Eiendomsdriftforvaltning

leder Base 2 Område Geilo/Skurdalen/Dagali

Tlf: 4091 6450

E-post: Tom.Furuseth@hol.kommune.no

 

Kjell-Gunnar Haugen

Eiendomsdriftforvaltnings leder Base 1 Område Hovet/Hol/Hagafoss

Tlf 9598 0039

E-post: Kjell.Gunnar.Haugen@hol.kommune.no

 

Paul Arne Overvoll

Seksjonsleder byggvedlikehold

Tlf: 9598 0044

E-post: Paul.Arne.Overvoll@hol.kommune.no

 

Driftsavdelingen

Jan Ingvar Dokken

Leder VA

Telefon: 3209 2985

Mobil:   9598 0911

 

Eivind Kaupang

VA- registrering

Telefon: 3209 2155

Epost: Eivind.Kaupang@hol.kommune.no

 

Driftsavdeling avd. Djupedalen, Hol

Telefon: 9598 6414

 

Driftsavdeling avd. Vestlia, Geilo

Telefon: 3209 0760

Mobil: 9598 0066

 

Geilo Renseanlegg

Telefon: 3209 2985

 

Driftsplanlegging/prosjekt

 

Erik Kaupang

Prosjektleder Geilo sentrum

Telefon: 3209 2133

Mobil: 9177 5523

E-post: Erik.Kaupang@hol.kommune.no

 

Liv A. Lunder

Prosjektleder vei

Telefon: 3209 2142

Mobil: 9268 8077

E-post: Liv.A.Lunder@hol.kommune.no

 

Trygve Hagen

Leder driftsavdelingen

Telefon 3209 2131

Mobil:   9092 7497

E-post: Trygve.Hagen@hol.kommune.no

 

Johanne G. Sulejewski

Ing./prosjektleder VA

Telefon 3209 2183

E-post: Johanne.Grydeland.Sulejewski@hol.kommune.no

 

Kart og oppmåling

 

Atle Kleivdal

Oppmålingsingeniør, Fagkoordinator

Telefon: 3209 2173

E-post: Atle.Kleivdal@hol.kommune.no

 

Kari Lieng

Oppmålingsingeniør

Telefon: 3209 2349

E-post: Kari.Lieng@hol.kommune.no

 

Asle Feten

Geodataingeniør

Telefon: 3209 2345

E-post: Asle.Feten@hol.kommune.no